Światowy Dzień Zespołu Downa Kolorowej Skarpetki.

Światowy Dzień Zespołu Downa – co warto wiedzieć o tym święcie oraz chorobie?
Dzień Kolorowej Skarpetki, znany też pod nazwą Światowego Dnia Zespołu Downa, co roku przypada 21 marca. Święto ma zwracać uwagę społeczeństwa na potrzeby osób z zespołem Downa, promować ich prawo do pełnego uczestnictwa w życiu publicznym, a także służyć zwiększaniu świadomości ludzi na temat tej choroby genetycznej. Przeczytaj artykuł, aby dowiedzieć się, co powoduje zespół Downa oraz z jakimi wyzwaniami borykają się osoby na niego chorujące.
Zespół Downa – na czym polega i jak się objawia?
Światowy Dzień Zespołu Downa obchodzony jest w pierwszy dzień kalendarzowej wiosny. Data 21 marca nie jest przypadkowa, ponieważ odnosi się do charakterystycznej cechy tej choroby, czyli obecności dodatkowego chromosomu w 21. parze chromosomów. Zmiana ta stanowi wrodzoną wadę genetyczną i powoduje wiele problemów fizycznych oraz rozwojowych. Zaliczyć do nich należy mniejsze umiejętności poznawcze, ograniczoną percepcję, skłonność do naiwnego myślenia, jak również zwykle lekką lub umiarkowaną niepełnosprawność intelektualną.
Objawy zespołu Downa mogą różnić się u poszczególnych osób. Najczęściej jednak uwydatniają się w postaci między innymi:
- charakterystycznych cech twarzy – skośnych oczu, małego nosa, spłaszczonego profilu twarzy,
- wad serca, a także innych narządów,
- niskiego napięcia mięśniowego,
- problemów ze wzrokiem oraz niedosłuchu,
- niskiego wzrostu.
Ustanowienie Światowego Dnia Zespołu Downa
Święto osób z zespołem Downa wprowadzono z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa w 2005 roku. Patronat nad nim przejęła Organizacja Narodów Zjednoczonych w 2012 roku. Dzięki ogromnemu zainteresowaniu społeczeństwa na całym świecie odbywają się wydarzenia, podczas których promowany jest szacunek dla osób z zespołem Downa.
Znaczenie Światowego Dnia Zespołu Downa
Kolorowe skarpetki stanowią symbol zespołu Downa, ponieważ nawiązują do niedopasowania społecznego i genotypowego osób z trisomią chromosomu 21. Uwydatniają też różnorodność – naturalną oraz piękną cechę każdego człowieka. Te barwne elementy garderoby wskazują, że życie chorych z powodzeniem może być szczęśliwe, satysfakcjonujące i pełne pozytywnych doświadczeń.
Noszenie kolorowych skarpetek 21 marca to gest solidarności, akceptacji, jak również życzliwości, który podkreśla, że chorzy dotknięci wadą genetyczną są częścią naszego społeczeństwa i zasługują na równe traktowanie. Dzień Zespołu Downa to też doskonała okazja do przypominania o tym, że każdy człowiek ma indywidualną osobowość, uczucia oraz marzenia, dlatego należy dostrzegać potencjał innych osób i wspierać ich w rozwoju.