Jak rozbudzać w dziecku pasje?
Marta Wrońska - nauczyciel
Jak rozbudzać w dziecku pasje i talenty?
Często wydaje nam się, że dziecko jest niczym czysta, niezapisana karta, którą można dowolnie zapisać. Popełniamy ogromny błąd, wierząc, że uczynimy z niego człowieka, którym my „zawsze chcieliśmy być”. Dziecko rodzi się już z pewnym potencjałem, który odpowiednio rozwijany, pozwoli mu opanować określone i jemu tylko właściwe umiejętności.
To, czy dziecko poświęci się dłużej jakiejś ciekawej aktywności, zależy od środowiska rodzinnego i rówieśniczego, w którym wyrasta. To właśnie rodzice stanowią główny mianownik ułatwiający poszukiwanie dziecięcych pasji, które będą mogły rozwijać latami. Wychowywanie dzieci wiąże się nie tylko z przekazywaniem wiedzy i zasad moralnych, ale wskazywaniem im możliwości rozwoju. Natomiast to, jak szybko i sprawnie będzie się rozwijało, jest uwarunkowane jego naturalnymi zdolnościami. Zadaniem dorosłych jest mądre ukierunkowanie dziecka na pasje, które będzie mieć realną szansę rozwinąć. Zainteresowania i talenty dziecka wspierane odpowiednio wcześnie i intensywnie, mogą w pewnym stopniu ukierunkować jego przyszłość zawodową. Jednak to realizacja jego własnych zainteresowań jest źródłem motywacji do działania, która zapobiega nudzie lub oddawaniu się monotonnym aktywnościom, mało rozwijającym naturalne zdolności dziecka. Jak pomóc dziecku znaleźć pasję lub hobby, które przyniosą mu radość i satysfakcję?
Rola rodziców w poszukiwaniu pasji:
- Słuchaj uważnie i obserwuj.
Szczera rozmowa z dzieckiem na temat jego zainteresowań jest najlepszą metodą, dzięki której szybko i łatwo dowiemy się, co dziecko lubi robić. Po niej można zacząć działać i zapisać dziecko na określone zajęcia kreatywne lub warsztaty – np. teatralne, plastyczne czy kulinarne. Jeżeli i my mamy w sobie choć trochę ciekawości, możemy współdzielić te zainteresowania, organizować wspólne wyjścia lub wycieczki. Naszym zadaniem jest dopingowanie dzieci w ich chęci poszerzania zainteresowań i umiejętności, a nie rywalizacja z nimi! Wspierajmy je, chwalmy i stale zachęcaj my do dalszego rozwoju.
- Nie wymagaj najlepszych wyników.
Pasja i hobby powinny być napędzane szczerym zaangażowaniem, a nie walką i rywalizacją o pierwsze miejsce, które często ograbiają z radości. Nie sugerujmy dziecku, że powinno być najlepsze w grupie czy ulepszać swoje zdolności ze względu na nagrody. Dostosujmy swoje oczekiwania do możliwości dziecka. Twoje dziecko wiele potrafi i z odpowiednim wsparciem osiągnie poziom, z którego samo będzie dumne.
- Nie przyspieszaj i nie wymuszaj.
Jeżeli pomimo starań i dawania przykładu, dziecka nie interesuje nic konkretnego, nie szkodzi. Może potrzebuje więcej czasu, by mógł ujawnić się jego talent. Nie rezygnujmy z wysiłków, by włączać dziecko w wykonywanie różnych aktywności. Postępujmy uważnie i obserwujmy dziecko, aby nie przegapić istotnego momentu, w którym coś stanie się dla niego szczególnie ważne.
- Pokazuj nowe rzeczy.
Dopingujmy dziecko w rozwijaniu swoich umiejętności, ale nie osiadajmy na laurach. Pokazujmy nowe możliwości, które mogą je zainteresować i wpisać się w już posiadane umiejętności.
- Pozwól dziecku przeżywać sukcesy i porażki.
Zarezerwujmy dużo czasu, by być dla dziecka w ważnych dla niego momentach, takich jak konkursy czy przedstawienia. To czas, który zwróci się po stokroć. Postępujmy z wrażliwością, gdy trudno jest mu poradzić sobie z porażką lub gdy za wszelką cenę chce być najlepsze. Zawsze bądźmy obok ze słowem pochwały lub pocieszenia.
- Nie generalizuj.
Nie dzielmy zainteresowań na hobby dla chłopca i dziewczynek. Pasje powinny być rozwijane bez względu na płeć czy opinię publiczną. Świat się zmienia, a przykładem może być gotowanie. Dzisiaj nie stanowi to sensacji, a wielu z najwybitniejszych kucharzy to mężczyźni. Tak samo jest w przypadku dziewczynek, które świetnie radzą sobie na terytorium stereotypowo uznawanym za męskie.
- Nie stój w miejscu.
Niektóre pasje zostaną z dzieckiem na lata, ale pamiętajmy, że zainteresowania się zmieniają, a nasza rola, jako pomocnika w wyznaczaniu kierunku rozwoju, nigdy się nie kończy. Dziecko dorasta, a hobby dzieci w starszym wieku mogą przyjąć zupełnie inną formę czy zakres tematyczny. Po określonym czasie upewnijmy się, czy dziecko dalej ma satysfakcję z tego, co robi, czy pora na pewne zmiany.
- Gaś słomiany zapał.
Dzieci często mają 100 pomysłów na minutę. To normalne, ale nie dopuśćmy do tego, aby co chwilę zmieniały obiekt swoich zainteresowań. Pozwoli to uniknąć chaotycznego chwytania się różnych zajęć i ich powierzchownym poznaniu. Pasja powinna uwzględniać dłuży czas, aby dziecko mogło dogłębnie poznać tajniki danej tematyki i rozsądnie podejść do ewentualnej zmiany zainteresowań. Dzięki temu nauczy się odpowiedzialnego podejścia, które jest niezbędne w dorosłym życiu, a nam zaoszczędzi ciągłego zapisywania na kolejne nowe zajęcia czy kupowania nowych akcesoriów.
Nawet jeśli nasze dziecko nie zostanie mistrzem w swojej dziedzinie, to dzięki stałemu wsparciu, jakie mu zaofiarowaliśmy, będzie w nas miało rodzica i przyjaciela, na którego pociechę i dobre słowo zawsze może liczyć. Czas poświęcony rozszerzaniu pasji nigdy nie jest stracony. Zyska na tym rozwój poznawczy i emocjonalny dzieci, ale przede wszystkim rozwiną się one społecznie – nie tylko zawierając nowe znajomości i przyjaźnie, ale spędzając z nami wysokojakościowy czas.
Gdy dziecko wreszcie odnajdzie swoje pasje, aktywnie uczestniczmy w jego hobbystycznym świecie. Analizujmy i doceniajmy postępy, angażujmy się we wspólne działania i przede wszystkim cieszmy się, że możemy obserwować, jak z satysfakcją kształtuje swoją osobowość, uczucia i charakter.
Bibliografia:
*Rola rodziców w rozwoju pasji u dzieci, Karolina Mudło-Głagolska;
*Rozwijanie zainteresowań dzieci, Milena Kowalska;
*https://www.malecharaktery.pl/artykul/jak-pomoc-dziecku-znalezc-pasje